Bakan Yılmaz: 5. sınıflarda İngilizce ağırlıklı eğitim yapacağız
29 Kasım 2016

Bakan Yılmaz: Her evladımızın bir yabancı dil bilmesini istiyoruz

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde okul öncesi eğitimi inşallah zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Her evladımızın bir yabancı dil bilmesini istiyoruz. 5. sınıflarda İngilizce ağırlıklı eğitim yapacağız.” dedi.

Bakan Yılmaz, Bursa´nın İnegöl ilçesinde yaptırılan İnegöl Organize Sanayi Bölgesi Ortaokulu´nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümet olarak Türkiye´de atılımlar, dönüşümler yaptıklarını, bunları eğitim sisteminden çıkan insanlarla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Atılımlardan en büyüğünün eğitimde yapılanlar olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, ´´Eğitimde bu kadar ileri olmasaydık sağlıkta dönüşümü, ulaşımdaki yatırımları yapamazdık. İyi bir noktadayız. Türkiye büyüme yaşıyor. Bu büyümeyi öğretmenlerimizin yetiştirdikleri işçilerle, mühendislerle, memurlarla, yöneticilerle başardık. Onların hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.´´ diye konuştu.

Türkiye´nin bugününün dünden iyi olduğunu, yarınının ise bugünden daha da iyi olacağını ifade eden Bakan Yılmaz, bu durumdan kimsenin şüphe duymamasını istedi.
Eğitime 122 milyar
Halka hizmetin hakka hizmet olduğunu aktaran Bakan Yılmaz, şunları söyledi:
“Büyük mesafe katettik. 2002´de tüm eğitime bütçeden ayrılan pay ne kadar? 11 milyar. Şimdi, 2017 bütçesi ne kadar? 122 milyar. 10 kattan fazla. 2002´deki 11 milyar lira, o dönemdeki bütçenin yüzde 10´una denk geliyor. Şimdiki 122 milyar yüzde 20´sine denk geliyor. Eğitimde şu an birinci sıradayız.´´

“OECD ülkelerini yakaladık”
Bakan Yılmaz, OECD ülkelerinin Millî gelirlerinin yüzde 5,2´sini eğitime harcadığını, Türkiye´nin de yüzde 5´in üzerinde bu yönde harcamasının olduğuna dikkati çekerek, ´´OECD ülkelerini yakaladık. Ne yaptık peki bu kaynaklarla? Okullar, derslikler yaptık. Akıllı tahtalar, FATİH Projesi´ni başlattık. Ama en büyük yatırımı öğretmenlerimize yaptık. 560 binin üzerindeki öğretmeni biz atadık, bizim dönemimizde atandı. Sadece bu yıl 50 bine yakın öğretmen atadık.´´ ifadelerini kullandı.

“Öğretmenlerimizin mali durumu iyileştirdik”
Eğitimde çok iyi bir noktada bulunulduğunu ancak bunun yetmediğine işaret eden Bakan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:
“Derslikleri yaptık. Öğretmenlerimizin mali durumlarını iyileştirdik. 2002´deki öğretmen kardeşlerimizin aldığı para 470 lira civarındaydı. 470 liranın karşılığı 300-400 dolar civarındaydı. Şimdi 950 doların üzerindedir. 2002´deki dolar kurundan hesaplayacak olursak, öğretmenlerimizin geliri yüzde 150 den daha fazla arttı.Yeter mi? Yetmez. İnşallah önümüzdeki süreçte daha da iyileştireceğiz.”

Bakan Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım´ın eşinin de emekli öğretmen olduğunu anımsatarak, öğretmenlerin durumunu en iyi onun bildiğini anlattı.

“Kaliteli eğitim, kaliteli öğretmenden geçer”
Millî Eğitim Bakanlığı görevi kendisine verildiğinde Başbakan Yıldırım´ın ilk talimatının ´´İsmet bey, öğretmenimizin konumunu, statüsünü, toplum içindeki algısını nasıl daha iyi duruma getirebiliriz? Bir çalışma yap.´´ olduğunu belirterek, şu görüşlerini aktardı:
“Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde daha da iyileştireceğiz her bakımdan. Eğitim fakültelerini daha iyi hale getireceğiz ki iyi bir öğretmen iyi bir öğrenci iyi ürün demektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e 24 Kasım´da başöğretmenlik görevi verilmişti. Onun bir sözü var; ´Cumhuriyeti biz kurduk fakat onu yaşatacak ve sürdürecek olanlar öğretmenlerdir.´ Türkiye bugün her bakımdan çok iyi bir durumda, inşallah yarın çok daha iyi olacak. Burada ne yapmak lazım? Bir olmamız, beraber olmamız, gerçekten kardeş olmamız lazım… 2023 yılında inşallah Türkiye´yi, dünyanın en zengin 10 ülkesi arasına koymak istiyoruz. Bunun da yolu kaliteli eğitimden geçer. Kaliteli eğitim, kaliteli öğretmenden geçer.”

Bakan Yılmaz, dünyada millî gelirine oranla en fazla yardım eden ülkelerden birinin Türkiye olduğuna da değinerek, 900 bine yakın okul çağındaki Suriyelinin yüzde 58´ine Türk okullarında ve geçici eğitim merkezlerinde eğitim verildiğini kaydetti.

Okul öncesi eğitim zorunlu olacak
Bakan Yılmaz, “Önümüzdeki dönemde okul öncesi eğitimi inşallah zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Her evladımızın bir yabancı dil bilmesini istiyoruz. 5. sınıflarda İngilizce ağırlık yapacağız. Meslek eğitimi memleket meselesi olarak görüyoruz. İnşallah el ele, kardeşçe, birlik içinde Türkiye´nin yarınını çok daha aydınlık kılacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasının ardından okulun açılış kurdelesini kesen Bakan Yılmaz, daha sonra derslikleri gezdi.