Kağıt Yok, MEB Okullara Kitap Gönderemiyor
10 Eylül 2018


İthal kâğıt sıkıntısı nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara kitap gönderemediği öne sürülürken, ekonomik kriz elektrik sektörüne de sıçramış durumda. Konya, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Karaman ve Kırşehir’e elektrik dağıtım hizmeti veren MEDAŞ’ın yeni elektrik direği dikemediği ve dolayısıyla yeni bağlantı yapamadığı iddia edildi.

İthal kâğıda mahkum olan basım yayın sektörü yaşam mücadelesi verirken, durumun Milli Eğitim Bakanlığı‘nı da etkilemeye başladığı ortaya atıldı. Ücretsiz dağıtılması için Bakanlık tarafından gönderilmesi gereken kitapların bazılarının okullara gönderilemediği, kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın da dijital olarak gönderilebileceği ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde birçok gazete ithal kâğıt fiyatlarındaki fahiş artış yüzünden ya zam yapmış ya da sayfa sayısını düşürmüş, bazı yayınevleri de kitap basımlarını durdurma kararı almıştı.
Kitapların okullara dijital olarak verilmesi durumunda, bu kitaplar ya öğrencilerin bilgisayarlarına yüklenecek ya da akıllı tahta üzerinden işlenecek. Akıllı tahta üzerinden işlenmesi durumunda öğrencilerin önlerinde kitap bulunmayacak. Öğrenciler kitap temini için dijital olarak verilen kitapları fotokopilerle çoğaltabilecek. Bir top fotokopi kâğıdının fiyatı ise 20 ila 30 lira arasında değişiyor.